Пошук по сайту

Суспільствознавство  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Світова економічна криза: коротко та середньострокові прогнози експертів та очікування бізнесу Основні тези для обговорення

Світова економічна криза: коротко та середньострокові прогнози експертів та очікування бізнесу Основні тези для обговорення

Світова економічна криза:

коротко - та середньострокові прогнози експертів та очікування бізнесу
Основні тези для обговорення
Сучасна світова економічна криза стала серйозним викликом для національних економік та урядів та змушує аналітиків та експертів досить часто якщо не переглядати, то суттєво коригувати свої оцінки поточних економічних тенденцій та коротко - та середньострокові прогнози економічної динаміки. При цьому слід зазначити, що як за часів економічного підйому, так і кризи, коректність таких оцінок та прогнозів має надзвичайно велике значення, адже без адекватного розуміння економічних тенденцій неможливо приймати зважені рішення щодо економічної політики на рівні держави та планувати виробничо-комерційну діяльність фірми.

Традиційно, оцінка економічного стану світового господарства, національних економік, окремих галузей здійснюється за допомогою методів кількісної статистики. Слід відзначити, що в Україні саме до статистичних даних прикута головна увага суспільства, політиків, урядовців та експертів.

Як же сьогодні оцінюється економічна ситуація в інших країнах та в світі в цілому?

Динаміка та характер протікання світової кризи змушують переглядати економічні прогнози на 2009 та 2010 в цілому в сторону збільшення оцінок глибини економічної кризи в 2009 році та зменшення оптимістичних очікувань щодо відновлення економічного зростання в 2010 році.

Так, якщо раніше Міжнародний валютний фонд очікував зростання світової економіки на 0,5%, то тепер у 2009 році прогнозується її скорочення на 0,6%. На думку МВФ, економіка США в поточному році скоротиться на 2,6%, Єврозони - на 3,2%, Японії - на 5%. Слід зазначити, що в останньому оприлюдненому в січні 2009 року прогнозі МВФ оцінював зниження ВВП США у 2009 році на 1,6%, Єврозони - на 2%, Японії - на 2,6%, Росії - на 0,7%.

Разом з тим, в 2001 році МВФ очікує, що світову економіку очікує певне пожвавлення (Табл. 1).

Очевидно, що такі оцінки змушують національні уряди та міжнародні економічні та фінансові організації активізувати поточні антикризові зусилля та шукати нові підходи до повномасштабного відновлення економічної активності.
Таблиця 1. Деякі оцінки світової економічної динаміки в 2009-2010рр. (%).

2008

2009- оцінка

2010- оцінка

Світове виробництво

3,2

від -1,0 до - 0,5

1,5-2,5

Розвинуті економіки

0,8

від -3,5 до -3,0

0,0-0,5

США

1,1

- 2,6

0,2

Євро зона

0,9

- 3,2

0,1

Японія

-0,7

- 5,8

-0,2

Країни, що розвиваються, та країни з ринковою економікою в процесі становлення (emerging economies)

6,1

1,5 – 2,5

3,5 – 4,5

Джерело: IMF, World Economic Outlook, March 2009.
Майже в тому ж ключі виглядають данні експертів Economist Intelligence Unit (журнал Економіст) (Табл. 2).

Таблиця 2. Темпи приросту / падіння реального ВВП (%)


Період

2009

2010

Дата прогнозу

Грд. 08

Січ. 09

Останній

Грд. 08

Січ. 09

останній

США

-2,0

-2,0

-2,5

0,6

0,6

0,7

Японія

-2,0

-2,9

-5,5

0,2

0,3

0,1

ЄС-27

-1,3

-2,0

-2,9

0,4

0,2

-0,2

Франція

-1,2

-1,8

-2,5

0,4

0,3

0,0

Німеччина

-1,8

-2,4

-3,3

0,3

0,1

-0,2

Великобританія

-2,5

-3,2

-3,6

-0,9

-1,1

-1,1

Іспанія

-1,7

-2,4

-3,3

0,2

-0,4

-0,7

Бразилія

2,4

1,6

-0,4

3,2

3,2

3,2

Індія

5,2

5,0

5,0

6,5

6,6

6,4

Росія

3,0

1,0

-2,0

4,5

4,0

3,0

Китай

6,0

6,0

6,0

7,2

7,3

7,0

Україна

-6,0

-6,0

-10,0

2,0

2,0

1,0

Джерело: Economist Intelligence Unit
Як свідчать данні таблиці, тут ми також маємо справу з погіршенням оцінок економічного розвитку різних країн світу у поточному році. Порівняно з оцінками, опублікованими у січні 2009 року, в більшості країн, які потрапили у вибірку, очікується суттєвіше скорочення реального ВВП порівняно з попередніми оцінками. Зокрема, падіння ВВП в Японії може сягнути 5,5%, що майже вдвічі більше, аніж попередній прогноз. На 0,9 відсоткових пункти було погіршено прогноз для реального ВВП Європейського Союзу. Падіння ВВП у Великій Британії очікується на 3,6%, в Німеччині – на 3,3%. Темпи падіння реального ВВП США можуть скласти 2,5% на результатами року. Серед країн регіону БРІК (Бразилія, Росія, Індія, Китай), як очікується, лише Індія та Китай зможуть зберегти зростання ВВП, тоді як після останнього перегляду прогнозів в Росії та Бразилії очікується падіння.

Прогнози динаміки реального ВВП наступного року також залишаються дуже поміркованими. Так, за даними останнього перегляду прогнозів в ЄС-27 у 2010 очікується продовження рецесії, реальний ВВП Союзу впаде на -0,2%, значною мірою за рахунок продовження падіння у Великій Британії, Німеччині та Іспанії. Відновлення економіки США та Японії буде дуже повільним. Хоча на сьогодні прогнозується відновлення / продовження зростання в усіх країнах БРІК, його темпи будуть помітно нижчими, аніж до кризи.

Разом з тим, сьогодні в світі великого розповсюдження набули методи так званої якісної статистики, інструменти якої дозволяють оцінити очікування різних економічних агентів (підприємств, споживачів), що дає можливість охарактеризувати сприйняття поточного економічного стану та зміну динаміки економічної активності на мікрорівні. Такі дослідження ділової активності є досить важливими, адже загальноекономічні тенденції є фактично результатом щоденних економічних рішень та поведінки споживачів та виробників. При цьому треба наголосити на тому, що сьогодні існують різноманітні якісні оцінки економічної динаміки, що свідчить про велику практичну потребу в таких оцінках для більш повного розуміння економічних процесів.

В цілому слід зазначити, що дослідження ділової активності Швейцарського економічного інституту KOF/ETH (Цюріх), Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, інших інститутів свідчать про досить високий рівень кореляції між діловими очікуваннями та реальною економічною динамікою. Іншими словами, негативні ділові очікування сьогодні в цілому підтверджують наведені раніше економічні прогнози.

Разом з тим слід зазначити, що в реальному режимі (місячні опитування) очікування виробників та споживачів досить оперативно реагують на ті чи інші економічні події та новини, причому така реакція може бути досить суперечливою.

Випереджуючий індекс економічної активності в США, який розраховується Conference Board, за лютий впав на 0,4% внаслідок зростання безробіття, песимізму споживачів та проблем, що переживає фондовий ринок. В цілому цей показник впав на 3,7%. Водночас падіння було меншим за очікуване значення в 0,6%.

Для Німеччини аналогічний індекс впав 1,4% за січень, причому в річному вимірі падіння склало 14,4% дпр. Слід відзначити, що падіння спостерігалось по більшості компонентів. Водночас індекс економічної активності для Франції покращився на 0,1% у вимірі місяць до місяця в січні внаслідок певного збільшення нових замовлень в промисловості, але впав на 6,9% у річному вимірі.

Для єврозони випереджуючий індикатор за січень покращився на 0,5%, що може свідчити про певне сповільнення темпів рецесії.

В лютому показник економічних очікувань (Economic Sentiment Indicator), що розраховується Єврокомісією, продовжував зменшуватись: відповідно 2.2 п. для ЄС та на 1.8 п. для єврозони. Сьогодні цей показник складає відповідно 61.0 (ЄС) та 65.4 (єврозона), що є найнижчим рівнем з моменту розрахунку даного показника, починаючи з січня 1985 року. Це пояснюється зростанням песимізму ділових кіл практично в усіх секторах економіки (Business and Consumer Survey Results, February 2009).1

Індекс ділового клімату, що також розраховується Єврокомісією, як і показник ділової активності в єврозоні в лютому суттєво знизився і досяг чергового мінімуму, починаючи з січня 1985 року. Це пояснюється очікуванням ділових кіл подальшої негативної динаміки промисловості після серйозного падіння обсягів виробництва в грудні 2008 року (Business climate indicator and industrial production for the euro area, February 2009).2

Важливим показником економічного стану є динаміка споживчих настроїв. Індекс споживацьких настроїв, який розраховується Банком Бельгії, в березні залишився на низькому рівні, близькому до історичного мінімуму. (Reuters News, 19 березня). В Нідерландах індекс споживчих настроїв погіршився в березні до -34 з -30 в умовах різкого збільшення песимізму щодо економічних перспектив країни. (Dow Jones International News, 19 березня).

Разом з тим в Угорщині індекс споживацьких настроїв за перший квартал 2009 року зменшився на 10 пунктів до 114,5. Водночас 40% опитаних розглядають можливість покупки нового житла (MTI – EcoNews, 19 березня).

Індекс споживацьких настроїв в Туреччині продовжив покращуватись в лютому до 74 пунктів після досягнення мінімуму в листопаді, однак в споживчих настроях продовжує домінувати песимізм. Нейтральний рівень індексу становить 100 п. (Turkey This Week, 20 березня).

В Японії індекс споживацьких настроїв трохи покращився в лютому другий місяць поспіль до 26,7 з 26,3 в січні завдяки певному уповільненню зростання цін та стабілізації ринку праці (Nikkei Report, 14 березня).

На основі наведених оцінок експертів та очікувань споживачів сьогодні можна зробити наступні висновки:

По-перше, очевидно, що в цілому в світі економічна ситуація буде гіршою, ніж це очікувалось, що вимагатиме від національних урядів та міжнародних економічних та фінансових організацій суттєвої активізації антикризових зусиль.

Для України це означає загострення проблеми реалізації товарів на зовнішніх ринках та обмеженість можливостей залучення фінансових коштів корпоративним та фінансовим сектором.

По-друге, настрої споживачів та виробників свідчать про досить високий рівень песимізму, при цьому швидка зміна настроїв в сторону підвищення чи падіння на ті чи інші події свідчить про суттєвий рівень економічної невизначеності, що зумовлює різноспрямованість поведінки економічних агентів за одних й тих самих умов.

По-третє, така ситуація свідчить про те, що відновлення економічної активності можлива в тому числі за умови подолання «кризи довіри», в зоні якої сьогодні опинились як національні уряди, міжнародні організації, так і економічні агенти.

«Криза довіри» має багато вимірів, але коли мова йде про Україну, то вона зумовлена сьогодні тривалим політичним конфліктом, в результаті якого виконавча влада з одного боку не може діяти ефективно, а з іншого боку не може нести повноцінної відповідальності за свої дії.

По-четверте, сьогодні не можна сказати, коли криза сягне свого дна та якою буде траєкторія виходу з кризи. Разом з тим існують сподівання на те, що найнижчу точку світова економіка пройде в 2009 році, а в 2010 році можна очікувати певного економічного відновлення.

Це означає, що Україні важливо бути готовою до більш тривалого періоду економічних труднощів, що вимагатиме відповідного підходу до вироблення та реалізації економічної політики.

По-п’яте, оперативне вивчення та аналіз настроїв та очікувань споживачів та виробників має стати невід’ємною складовою вироблення та реалізації економічної політики.

1 Джерело: http://ec.europa.eu/economy_finance/indicators/business_consumer_surveys/2009/bcs_2009_02_en.pdf

2 Джерело: http://ec.europa.eu/economy_finance/indicators/business_consumer_surveys/2009/bci_2009_02_en.pdf

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Особливості комунікацій у сфері шоу-бізнесу
Розділ Теоретичні І організаційні основи маркетинг-менеджменту в системі шоу-бізнесу 7

Урок 2 Франція напередодні революції
Основні поняття: «феодально-абсолютистський лад», «становий устрій», «Просвітництво», «панщина», «Енциклопедія», «політика», «економіка»,...

Міністерство аграрної політики та продорвольства україни відокремлений...
«Економічна теорія» для студентів спеціальності 03060101 «Організація виробництва»

«Права свої знай – та про правила й обов’язки свої не забувай» Вчитель...
«Світова книга прав дитини», демонстраційний матеріал «Весела абетка» (паровоз), презентація фізхвилинки, вислови про права І обов’язки,...

Лекція «культурна різноманітність та її сучасні виміри»
Методика діагностики культурних бар’єрів поведінки за категоріями очікування людей

Пропозиції щодо скасування документів дозвільного характеру, які передбачені Законами України
Підготовлено: ifc, The World Bank Group; Статус документу: Проект для обговорення

Реальність Норвегії – мрія для України
Півночі» – сміливих вікінгів та казкових тролів, справжнє королівство з королем та королевою, екологічно чиста країна, що має величезні...

У межах підготовки до парламентських слухань з питань розвитку інформаційного...
Україні віддаю вам на розгляд та обговорення нульовий варіант свого бачення Стратегії розвитку інформаційного суспільства в Україні,...

План проведення освітянських діалогів «Організаційно-педагогічні...
Міністерством освіти І науки України напрацьовано ряд нових нормативно-правових документів, представлено для широкого громадського...

Б.Є. Патону Шановний Борисе Євгеновичу!
Луганська в інші області України. Оскільки науковці, що знаходяться у зоні бойових дій, могли бути репресовані за участь у ньому,...База даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
s.ocvita.com.ua
Головна сторінка