Пошук по сайту

Суспільствознавство  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Вибір професії це друге народження людини. Від того, наскільки влучно ти обереш свій життєвий шлях, залежить, яке місце в суспільстві ти будеш посідати. Наше

Вибір професії це друге народження людини. Від того, наскільки влучно ти обереш свій життєвий шлях, залежить, яке місце в суспільстві ти будеш посідати. Наше

Сторінка1/3
  1   2   3
У світі тисячі професій,

І лише одна з них – твоя.

Вибір професії – це друге народження людини. Від того, наскільки влучно ти обереш свій життєвий шлях, залежить, яке місце в суспільстві ти будеш посідати. Наше майбутнє визначається задовго до останнього шкільного дзвінка. Радимося з батьками, вчителями, знайомими, друзями. Вивчаємо довідники, намагаємось все врахувати, дізнатися якомога більше про майбутню професію…Хтось хоче знайти роботу,яка дала б можливість реалізувати себе як професіонала, творчу особистість. Інші бачать свою реалізацію в служінні на користь суспільству. Дехто мріє про великі статки.

Всі мрії мають право на існування. Але потрібно усвідомити: аби мрії збувалися, слід працювати над їх втіленням, не відриватися від реалій життя. Гарантія успішності полягає в реалізації задуманого. Сьогодні тисячі майбутніх випускників з усієї країни приймають для себе важливе рішення – ким стати в у світі профі , яке місце посісти у житті.

Допомогти у цьому їм можуть однокласники, вчитель, батьки , засоби масової інформації , власний погляд на світ професій. Існує загальноприйнята формула вибору професії :Хочу – бажання , інтереси, нахили особистості.

Можу – знання, здібності, психологічні особливості, стан здоров’я.

Треба - попит на обрану професію на ринку праці.

Саме ці фактори обумовлюють і обґрунтовують правильний вибір професії. Профорієнтація повинна здійснюватися на всіх вікових етапах:

1. Емоційно-образний (діти старшого дошкільного віку).

Формування позитивного ставлення до світу професій, до людей праці. На цій стадії професії відомі дітям лише за назвами і деякими зовнішніми ознаками (форма одягу, манери поведінки, оцінка оточуючих людей).

2. Пропедевтичний (І-IV класи).

Розвиток інтересу до професії батьків, до найбільш масових професій. Формування любові і сумлінного ставлення до праці. У молодших школярів ще немає підстав для здійснення серйозного професійного вибору, часто відсутні виражені інтереси і нахили. Вони легко змінюються на інші.

3. Пошуково-зондуючий (V-VII класи).

Формування професійної спрямованості при усвідомленні інтересів, здібностей, цінностей, які пов’язані з вибором професії і визначенням свого місця у суспільстві. В цих учнів можуть мати місце особливо раптові переміни в інтересах, що викликано істотнім підйомом пізнавальної активності у цьому віці. Але саме в цьому віці можуть виникнути інтереси, які можуть мати вихід на професійну діяльність.

4. Формування професійної свідомості (VIII-IX класи).

Формування особистісного сенсу вибору професії, уміння співвідносити суспільні цілі вибору сфери діяльності із своїми ідеалами, уявлення про цінності зі своїми можливостями. На цьому етопі учень повинен вже реально сформулювати для себе задачу вибора майбутньої діяльності з урахуванням наявного психологічного і психофізіологічного ресурсів.

5. Період уточнення соціально-професійного статусу (Х-ХІ класи).

Профорієнтаційна робота в школі починається вже з початкових класів. Вибір виду роботи з дітьми залежить від наявних умов, часу проведення, від творчого потенціалу кожного педагога нашої школи. Це дає можливість кожному учню проявити себе в різних видах діяльності.

Види роботи:

Розповіді;

Бесіди;

Екскурсії;

Прес- конференції;

Виставки( малюнків, стінгазет,фотостендів)

Створення книги малюнків «У світі професій»;

Читання(творів дитячої, художньої, науково- пізнавальної літератури);

Складання календаря професійних свят;

Вікторини;

Конкурси знавців літератури;

Написання творів, сценаріїв;

Сюжетно- рольові ігри;

Ділові, настільні ігри;

Презентація професій;

Міні-вистави, КВН;

Виготовлення поробок, роздаткового матеріалу;

Моделювання;

Виготовлення атрибутів для сюжетно-рольових ігор;

Пошиття і виготовлення костюмів;

« трудовий десант» у приміщенні класу, на пришкільній території.

Починаючи з 1 – го класу, учні нашої школи знайомляться з різними видами професій та їх вагомістю в суспільстві. За допомогою критеріїв виявлення обдарованості дітей визначаються здібності,нахили, таланти школярів, а потім розвиваються і реалізуються у конкурсах, виставках, майстернях. За допомогою діагностики визначаються типи темпераменту. Доброю , чемною , працелюбною може бути людина будь – якого темпераменту, але проявлятися ці риси в певних ситуаціях будуть по – різному.

Для першокласників на початку навчання в школі провідною діяльністю залишається гра . Тому в профорієнтаційні заняття для них включаються ігри, пов'язані з якимись простими операціями, що стосуються теми заняття. Наприклад, педагог, що розповідає про професію ювеліра, говорить про те, що виготовленню виробу передує малюнок, креслення. Він розповідає на доступній дітям мові про найбільш прості закономірності композиції - і школярі зображують малюнок майбутнього ювелірного виробу на аркуші паперу. У грі на розвиток відчуттів і сприйняття «Чарівний мішечок «у торбинку складаються різні предмети, пов'язані з різними професіями. Не заглядаючи усередину нього, тільки на дотик , учні вгадують предмети й пов’язують їх з якимись професіями.

Мета й завдання профорієнтаційної роботи в 1 класі виявляються у формуванні перших умінь і навичок загальної праці на користь людям, культури праці, у розширенні знань про виробничу діяльність людей, про техніку, у вихованні поваги до людей праці, розумінні значення праці в житті людини.

Орієнтовні види й форми роботи в 1 класі

Вересень

Екскурсія на шкільну ділянку. Бесіда «Праця людей восени»

Жовтень

Екскурсія в шкільний кабінет технології. Проведення бесіди за матеріалами екскурсії

Листопад

Презентація професій

Грудень

Бесіда «Повага до людей праці» (розповіді батьків про свою працю)

Січень

Екскурсія на пошту. Знайомство із працівниками поштового відділення

Лютий

Екскурсія на тваринницьку ферму. Бесіда за матеріалами екскурсії

Березень

Екскурсія « Моє рідне село»

Квітень

Бесіда. Д/ф «Весняні роботи в саду, городі, полі»

Травень

Бесіди на тему «Дбайливе відношення до природи». Вирощування квітчасто-декоративних рослин. Екскурсія в сад

Мети й завдання професійної роботи в 2 класі: продовжувати знайомство школярів із працею оточуючих людей, поглиблювати їх уявлення про різні професії, встановлювати стосунки в трудових групах, освоювати різні вміння й навички трудової діяльності.

Орієнтовні види й форми роботи в 2 класі

Вересень

Бесіда «Праця людей восени». Бесіди про професії тракториста, шофери, комбайнера, городника

Жовтень

Ліс. Працівники лісництва

Листопад

Робота автоінспектора. Бесіда «Будь уважний на вулиці»

Грудень

Знайомство із професією кравчині.

Січень

Робота технічного персоналу школи. Надання допомоги в прибиранні

Лютий

Виховна година : «Професії наших тат»

Березень

Знайомство із професіями наших мам

Квітень

Екскурсія в бібліотеку. Бесіда про особливості роботи бібліотекаря

Травень

Робота на пришкільній ділянці й вирощування кімнатних рослин

У старших класах початкової школи діти усе більше усвідомлюють і формулюють норми поводження (а в першому класі вони лише могли послатися на встановлені дорослими норми). До 3-го класу (у зв'язку зі зміною внутрішньої позиції) зростає кількість негативних самооцінок, тому важливо формувати вміння об'єктивно оцінювати свої власні сили, можливості, виділяти й опиратися на свої позитивні якості. Також у цьому віці мотив «хочу» міняється на мотив «треба».

Мета й завдання профорієнтаційної роботи в 3 класі: продовження розвитку загальтрудових знань, умінь і навичок, знайомство із працею оточуючих людей і їхніх професій, вироблення перших навичок організації своєї роботи й роботи товаришів, розвиток активності та ініціативи в пошуках корисних справ, виховання почуття відповідальності за якість виконуваної роботи.

Орієнтовні види й форми роботи в 3 класі

Вересень

Робота на пришкільній ділянці. Професія квіткаря

Жовтень

Бесіди про професії муляра, штукатура, маляра, теслі. Зустріч із випускниками школи

Листопад

Екскурсія в шкільну майстерню. Професії слюсаря, токаря, шліфувальника

Грудень

Перегляд діафільму «Будь обережний з вогнем». Бесіда, про професію пожежного

Січень

Наші магазини. Працівники магазину. Екскурсія в магазин

Лютий

Я майстер. Зроби своїми руками подарунки татам

Березень

Професії наших мам. «Мами всі потрібні, мами всі важливі»

Квітень

Знайомство із професією кухаря

Травень

Робота на пришкільній ділянці

Мети й завдання профорієнтаційної роботи в 4 класі: узагальнюючи й розвиваючи уявлення про працю, отримані учнями в 1-3 класах, продовжувати виховувати любов до праці, повагу до людей праці. Розширювати й поглиблювати уявлення про різні професії.

Орієнтовні види й форми роботи в 4 класі

Вересень

Екскурсія в автогосподарство. Знайомство із професією шофера

Жовтень

Робота на пришкільній ділянці.

Листопад

Екскурсія в шкільну їдальню. Знайомство із професією кухаря.

Грудень

Екскурсія в мед. пункт. Знайомство із професіями охорони здоров'я.

Січень

Професія моїх батьків (зустрічі, бесіди)

Лютий

Знайомство із професіями тваринництва.

Березень

Екскурсія в магазин. Знайомство із професією продавця, касира

Квітень

Перегляд діафільму «Весняні роботи в саду, у полі, на городі

Травень

Бесіда «Чим я можу допомогти будинку»

. У школі працюють гуртки: « Народні ремесла « , « Умілі пальчики » , танцювальні гуртки: «Імпульс» , «Ритм » ,музичний, спортивний, « Зелена мрія » , театральний гурток «Прометей » . Протягом року в школі працює постійно діюча виставка « Умілі руки » , а також організовуються тимчасові « Виріб майстра хвалить » , « Бджола мала, а й та працює » . Починаючи з середньої ланки освіти, діти вчаться поступово створювати свій власний профіль, заповнюючи його поступово, в міру надбання нових знань і навичок. Цей корисний інструмент самоаналізу та самопізнання стає у нагоді при прийнятті важливих життєвих рішень. Від того, наскільки влучно школярі оберуть свій життєвий шлях, залежатиме , яке місце в суспільстві вони будуть посідати. Створити власний профіль

Ім'я

Прізвище

Дата народження

Хочу (твої побажання щодо майбутньої професії)

Можу (твої здібності)

Треба (твій погляд на потребу у фахівцях обраної професії)

Освіта

Вже здобута

Запланована

Xo6

i

За допомогою тесту « Тип професій – найкращий для тебе» , підлітки визначають, до якого з п’яти типів професій (“Людина – природа», « людина – техніка», « людина – людина», « людина – знакова система», « людина – художній образ» ) у них є нахили.

Далі знайомляться з видами діяльності та прикладами професій кожного типу і обирають профіль навчання, який найбільше підходить.

Основні напрямки профілізації:

Суспільно – гуманітарний, природничо – математичний, технологічний, художньо – естетичний, спортивний.

Наша школа обрала технологічний напрямок профілізації.

До цього напрямку входять такі навчальні профілі: інформатика, виробничі технології, проектуванняі конструювання, дизайн, транспорт, менеджмент, побутове обслуговування, народні ремесла та інші.

Технічні здібності включають в себе інтерес до техніки, технічної творчості, прагнення працювати на машинах: верстатах, з інструментом, успішне засвоєння фізики, хімії,математики, креслення тощо. Учні працюють на верстатах, освоюють інформаційні технології, беруть участь в інформаційних конкурсах, освоюють ази професій швачки та тракториста у профтехучилищі М. Перещепино.

Позиція старших членів родини

Які ж фактори обумовлюють вибір людиною тієї або іншої професії?

Позиція товаришів, подруг

Позиція вчителів, педагогів

Особисті професійні плани

Існує 8 факторів вибору професії

Здібності

Поінформованість

Рівень вимог на суспільне визнання

Схильності

На практиці виявляється, що схильності враховуються в останню чергу , а от думка батьків впливає в першу чергу.

Скласти список професій, що підходять тобі

Скласти перелік вимог до професій

Визначити основні практичні кроки до успіху

Сім кроків до зваженого рішення

Визначити значимість кожної вимоги

.Перевірити результати.

Підрахувати й проаналізувати результати.

Оцінити свою відповідність вимогам кожної підходящої професії

Школа співпрацює з органами місцевого самоврядування, керівництвом профтехучилищ нашого району, різними суспільними організаціями з видавництвом газети «Присамарська нива » , на сторінках якої висвітлюються основні приорітетні професії сільських підприємств. Частими гостями школи є працівники фермерських господарств, представники сільської ради. Просвітницька робота проводиться з батьками учнів:

  • Батьківські збори;

  • Лекторії для батьків;

  • Консультації;

  • Бесіди;

  • Організація виступів батьків перед учнями;

  • Залучення до організації та проведення екскурсій( на місце роботи);

  • Залучення до гурткової роботи.

. Школярі залучаються до посильної праці у господарстві: працюють на полі, заготовляють сіно для тварин, виконують посильну роботу на фермі. Раз на тиждень 10 - класники та 11 - класники відвідують заняття у профтехучилищі м. Перищепино, де оволодівають професіями швачки і тракториста. У школі є Термінал Служби Зайнятості – порадник у майбутньому виборі. и


У 2010-2011`н. р.40% випускників вступило до вищих навчальних закладів, 20%-у технікуми м.Дніпропетровська, 40% влаштувалися працювати за спеціальностями , обраними під час навчання в Перещепинському технічному ліцеї. У 2009-2010н.-46% -до вищих навчальних закладів, 18%- технікумів, 27%- ПТУ, 9%-працює у сільському господарстві.
  1   2   3

поділитися в соціальних мережахСхожі:

План-конспект заняття
«професія», «спеціальність», їх диференціацію; ознайомити із різними класифікаціями професій; обговорити типові помилки, яких припускаються...

Дослідження є актуальним з огляду на значні зміни, що відбулися в...
Від того на скільки якісно І повно вони сформовані, залежить ефективність роботи книгозбірень із задоволення різноманітних інформаційних...

Міністерство юстиції України Головне управління юстиції у м. Києві Київ
Адже проблема підліткової злочинності стоїть не тільки перед працівниками міліції, а І перед всім суспільством в цілому, бо підлітки...

Метод (від грецьк., що означає шлях дослідження чи пізнання) це спосіб...
Успіх наукового дослідження значною мірою залежить від уміння дослідника вибрати найефективніші методи дослідження

Опорний конспект лекцій з дисципліни „ етика таестетик а” м. Кременчук
Термін „етика” походить від давньогрецького „ethos”, яке ще в Гомера означало місце перебування, спільне житло

Тема : Ліна Костенко. Життєвий І творчий шлях поетеси. «Пастораль...
Тема: Ліна Костенко. Життєвий І творчий шлях поетеси. «Пастораль ХХ сторіччя», оригінальність жанру. «Українське альфреско». Українські...

50042, м. Кривий Ріг, Саксаганський район, Співдружності, 44-a
Кожна дитина, яка живе у суспільстві, має свої права та обов’язки незалежно від кольору шкіри чи очей, місця народження та проживання,...

Матеріали учасника районного туру всеукраїнського конкурсу
Дата І місце народження. 06 березня 1949 року село Леніно-Ульянівка Маловисківський район Кіровоградська область

Ix міжнародні соціологічні читання
Наталії Паніної (1949-2006), якій, до того ж, указом Президента України від 8 грудня 2015 року було посмертно присуджено Державну...

Коротка оповідь про демократію
«демократія», І з чим його їдять, та й чи їдять взагалі? А раптом воно взагалі неїстівне?! Тому І довелося написати цю статтю максимально...База даних захищена авторським правом © 2020
звернутися до адміністрації
s.ocvita.com.ua
Головна сторінка